Cardinal Félix-Raymond-Marie Rouleau

Cardinal Félix-Raymond-Marie Rouleau

Birth
L'Isle-Verte, Bas-Saint-Laurent Region, Quebec, Canada
Death 31 May 1931 (aged 65)
Quebec, Capitale-Nationale Region, Quebec, Canada
Burial Quebec, Capitale-Nationale Region, Quebec, Canada
Memorial ID 8047787 · View Source
Suggest Edits

Canadian religious leader and Cardinal of the Roman Catholic Church. Nineteenth bishop and ninth archbishop of Québec. A native of L'Isle-Verte (Québec) He studied first at the seminary of Rimouski. He joined the Order of Preachers (Dominican Fathers), on December 8, 1886, in Saint-Hyacinthe, made his first vows, on August 3, 1888 and his final vows, on August 4, 1891. The bishop of Ajaccio ordained him priest, on July 31, 1892, in the Corsican town of Corte (France). He served as a Faculty member of the Dominican Scholastic College, in Ottawa, from 1892 to 1919 and as his prior, from l900 to l9O9. He was elected Provincial of the Dominicans in Canada in 1919 and acted in this capacity until 1923. On May 22, 1923, he was consecrated second bishop of Valleyfied. Three years later, on July 9, 1926, he was promoted to the metropolitan see of Québec. Pope Pius XI created him cardinal priest, on December 19, 1927. He died in function in his episcopal city.

Bio by: Guy Gagnon


Family Members


Advertisement

Advertisement

How famous was Cardinal Félix-Raymond-Marie Rouleau?

Current rating:

26 votes

Sign-in to cast your vote.

  • Maintained by: Find a Grave
  • Originally Created by: Guy Gagnon
  • Added: 31 Oct 2003
  • Find a Grave Memorial 8047787
  • Find a Grave, database and images (https://www.findagrave.com : accessed ), memorial page for Cardinal Félix-Raymond-Marie Rouleau (6 Apr 1866–31 May 1931), Find a Grave Memorial no. 8047787, citing Basilique-Cathédrale Notre-Dame de Québec, Quebec, Capitale-Nationale Region, Quebec, Canada ; Maintained by Find A Grave .