Francesco “Pixaxe Wielder” Cossiga

Francesco “Pixaxe Wielder” Cossiga

Birth
Sassari, Provincia di Sassari, Sardegna, Italy
Death 17 Aug 2010 (aged 82)
Rome, Città Metropolitana di Roma Capitale, Lazio, Italy
Burial Sassari, Provincia di Sassari, Sardegna, Italy
Memorial ID 57506742 · View Source
Suggest Edits

President of Italy. He served as the President of Italy from July 1985 to April 1992, and as the nation's Prime Minister from August 1979 to October 1980. Cossiga joined the Christian Democracy Party at the age of 16, and graduated with a law degree at 20. From 1959 to 1974 he worked as a professor of constitutional law, at Sassari University, and served as Minister of the Interior from 1976 to 1978. In 1992, he was appointed as a lifetime senator following the end of his presidency. During his political career, he also held the posts of Junior Defence Minister and Home Secretary. He died in the nation's capital from cardiovascular disease.

Bio by: Nils M. Solsvik Jr.


Advertisement

Advertisement

How famous was Francesco “Pixaxe Wielder” Cossiga?

Current rating:

36 votes

Sign-in to cast your vote.

  • Maintained by: Find a Grave
  • Originally Created by: Nils M. Solsvik Jr.
  • Added: 23 Aug 2010
  • Find a Grave Memorial 57506742
  • Find a Grave, database and images (https://www.findagrave.com : accessed ), memorial page for Francesco “Pixaxe Wielder” Cossiga (26 Jul 1928–17 Aug 2010), Find a Grave Memorial no. 57506742, citing Cimitero Monumentale di Sassari, Sassari, Provincia di Sassari, Sardegna, Italy ; Maintained by Find A Grave .