Rev Zef Simoni

Rev Zef Simoni

Birth
Death 21 Feb 2009 (aged 80)
Burial Shkodër, Shkodër Municipality, Shkodër, Albania
Plot Cathedral Crypt.
Memorial ID 34352028 · View Source
Suggest Edits

A renowned Albanian Church leader who distinguished himself through his resistance towards the Communist regime whilst suffering his sentence in prisons and internment camps, Monsignor Zef Simoni was born on December 1, 1928, in Shkodrë, and was ordained to the priesthood during the named persecution at 32 years of age by Msgr. Ernest Choba on February 9, 1961.

Following his release from prison, Simoni was assigned as parish oriest of St. Stephen's Cathedral of Shkodër, succeeding future Cardinal Mikel Koliqi in 1992. On December 25, of that same year, Pope John Paul II appointed him as Auxiliary Bishop of Shkodrë, whilst Msgr. Franco Illia was named as Bishop of the named See. Simoni received his episcopal consecration with the Titular See of Bararus at 64 years of age, on April 25, 1994, from the named Pope, assisted by Cardinals Camillo Ruini and Jozef Tomko.

Retiring from office on January 20, 2004, the Bishop died on Saturday, February 21, 2009 aged 80.


Advertisement

Advertisement

  • Created by: Eman Bonnici
  • Added: 2 Mar 2009
  • Find a Grave Memorial 34352028
  • Find a Grave, database and images (https://www.findagrave.com : accessed ), memorial page for Rev Zef Simoni (1 Dec 1928–21 Feb 2009), Find a Grave Memorial no. 34352028, citing Saint Stephen's Cathedral of Shkodrë, Shkodër, Shkodër Municipality, Shkodër, Albania ; Maintained by Eman Bonnici (contributor 46572312) .