Suggest Edits
Cardinal Ernesto Corripio y Ahumada

Photo added by Eman Bonnici

Cardinal Ernesto Corripio y Ahumada

  • Birth 29 Jun 1919 Tampico, Ciudad Madero Municipality, Tamaulipas, Mexico
  • Death 10 Apr 2008 Xochimilco, Xochimilco Borough, Distrito Federal, Mexico
  • Burial Mexico City, Cuauhtémoc Borough, Distrito Federal, Mexico
  • Plot Cripta De Los Arzobispos, Beneath The Altar De Los Reyes, Fila 2, Sitio 41.
  • Memorial ID 25963309

Roman Catholic Cardinal. Tampico born Ernesto Corripio y Ahumada was the eldest of four brothers, the other children being Valentín, Francisco and Narciso. Entering the Seminario Palafoxiano of Puebla, he pursued further studies in Rome where he resided at the Collegio Pio Latino Americano and where he was ordained priest on October 25, 1942 at the Chiesa del Gesù by Msgr. Luigi Traglia. Serving briefly in his hometown of Tampico, among others as faculty member, administrator and vice-rector of the local seminary and secretary of the diocesan curia, Pope Pius XII named him auxiliary bishop of Ciudad Victoria-Tamaulipas on December 27, 1952 when only 33 years of age, becoming thus at the time, the youngest bishop in the world. Receiving his episcopal consecration with the titular see of Zapara on March 19, 1953 from Archbishop Octaviano Márquez y Tóriz, he was appointed bishop of Tampico on February 25, 1956. Transferred to the archdiocese of Antequera, Oaxaca, on July 25, 1967 and to the metropolitan see of Puebla de los Angeles, on March 11, 1976, Corripio y Ahumada was promoted to the metropolitan and primatial see of México City on July 19, 1977, succeeding Cardinal Miguel Darío Miranda y Gómez. Pope John Paul II, in his first consistory of June 30, 1979, created him cardinal priest with the title of Immacolata al Tiburtino. Special Papal representative to the funeral mass of Archbishop Oscar Arnulfo Romero Galdamez, Archbishop of San Salvador who was assassinated while celebrating mass on March 24, 1980, resigning the pastoral government of his see on September 29, 1994, he served as apostolic administrator of the sede vacante of México City between September 29, 1994 and June 13, 1995, when Msgr. Norberto Rivera Carrera was named his successor. An instrumental figure in the renewing of diplomatic relations between the Holy See and México, following health problems, in his later years the Cardinal was confined to a wheelchair. Passing away at his residence in La Noria, Xochimilco, México City, on Thursday, April 10, 2008, at 5.30 am., following complications related to deep thrombosis he suffered in his left arm, after years of diabetic complications and a history of heart trouble, his body was interred in the archbishopric crypt below the Altar de los Reyes of the metropolitan and primatial cathedral of México City.

Bio by: Eman Bonnici


Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement

How famous was Cardinal Ernesto Corripio y Ahumada?

Current rating:

10 votes

Sign-in to cast your vote.

  • Maintained by: Find A Grave
  • Originally Created by: Eman Bonnici
  • Added: 13 Apr 2008
  • Find A Grave Memorial 25963309
  • Find A Grave, database and images (https://www.findagrave.com : accessed ), memorial page for Cardinal Ernesto Corripio y Ahumada (29 Jun 1919–10 Apr 2008), Find A Grave Memorial no. 25963309, citing Metropolitan Cathedral of the Assumption of Mary, Mexico City, Cuauhtémoc Borough, Distrito Federal, Mexico ; Maintained by Find A Grave .