Cmentarz wojenny 1 Armii Wojska Polskiego (Stare L

Location
Szczecin, Zachodniopomorskie, Poland Add to Map
Memorials 1 added

Search Cmentarz wojenny 1 Armii Wojska Polskiego (Stare L:

=============================================
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/
Cmentarz_wojenny_1_Armii_Wojska_Polskiego_(Stare_%C5%81ysog%C3%B3rki)

Cmentarz wojenny 1 Armii Wojska Polskiego (Stare Łysogórki)

Cmentarz wojenny 1 Armii Wojska Polskiego – w powszechnej opinii jako lokalizację cmentarza podawana jest wieś Siekierki, jednakże administracyjnie leży on w granicach wsi Stare Łysogórki, w gminie Mieszkowice, w powiecie gryfińskim.

W kwietniu 1945 roku pomiędzy Siekierkami i Gozdowicami znajdował się pas natarcia 1 Armii Wojska Polskiego, która w ramach operacji berlińskiej uczestniczyła w forsowaniu Odry.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej zaczęto organizować cmentarz wojenny dla polskich żołnierzy poległych zarówno przy forsowaniu Odry, jak i w walkach o Berlin.

Wytyczono teren w północnej części wsi Stare Łysogórki, na planie kwadratu, sąsiadujący z lasem. Rozpoczęto ekshumacje, które przeciągnęły się do 1948 roku. Początkowo na mogiłach ziemnych znajdowały się drewniane krzyże, a po środku cmentarza stała drewniana kapliczka. Następnie na przełomie 1949 i 1950 roku drewniane krzyże zastąpiono betonowymi nagrobkami. Obecny wygląd kwater jest wynikiem przebudowy cmentarza w połowie lat 50. XX wieku. Usunięto wówczas drewnianą kaplicę, a na zbiorowych mogiłach pojawiły się betonowe krzyże stylizowane na Order Krzyża Grunwaldu. Jest ich 1200.

W miejscu kaplicy, po środku cmentarza, 15 października 1961 roku odsłonięto pomnik autorstwa szczecińskiego rzeźbiarza Sławomira Lewińskiego. Ma on 18 metrów wysokości i wykonany jest z granitu. Składa się z obelisku, na którym wiszą dwa grunwaldzkie miecze, w tle widnieją żagle symbolizujące przeprawę przez Odrę, a obok obelisku stoi postać kobiety (matki) z dzieckiem symbolizująca powrót ziem nadodrzańskich do Polski. W 1990 roku obok pomnika ustawiono wysoki metalowy krzyż.

Na cmentarzu spoczywa 1987 żołnierzy (w tym 1661 znanych z nazwiska).

Obok cmentarza znajduje się muzeum 1. Armii Wojska Polskiego.
=============================================
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Siekierki

Siekierki (niem. Zäckerick) – wieś położona w powiecie gryfińskim, w gminie Cedynia nad rzeką Odrą.

Miejscowość ulokowana jest przy drodze wojewódzkiej numer 126 pomiędzy Cedynią a Mieszkowicami. Jadąc z Cedyni w stronę Mieszkowic Siekierki znajdują się za wsią Stara Rudnica, a przed Starymi Łysogórkami.

Przed 1945 rokiem miejscowość nazywała się Zäckerick. Po przejęciu Pomorza Zachodniego przez administrację polską rozporządzeniem z dnia 12 listopada 1946 roku nadano jej polską nazwę Siekierki.
=============================================
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Gmina_Mieszkowice

Rejon odegrał ważną rolę w końcówce II wojny światowej. 27 lutego 1945 do Czelina nad Odrą dotarł front wschodni, w tym żołnierze Wojska Polskiego - 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego, przemierzający Europę przy boku Armii Czerwonej. Wbito wówczas pierwszy słup graniczny nad Odrą, a dla upamiętnienia tego wydarzenia 82 żołnierzy batalionu sporządziło nawet akt erekcyjny, który włożono do butelki i wkopano wraz ze słupem.

Następnie, w połowie kwietnia 1945 roku rozpoczęto operację "forsowania Odry". Jednostki I Armii Wojska Polskiego zajęły pozycje nad samą rzeką na odcinku od Starej Rudnicy i Siekierek (gmina Cedynia) przez Stare Łysogórki aż do Gozdowic. 16 kwietnia 1945 roku po walkach nad rzeką sforsowano niemiecką obronę i przeprawiono się przez rzekę, co umożliwiło w dalszej kolejności rozpoczęcie natarcia na Berlin. Istotną rolę w marcowo-kwietniowych bojach odegrały polskie jednostki I Armii Wojska Polskiego, które walczyły wówczas wspólnie ze Związkiem Radzieckim przeciw Niemcom, przemierzając kolejne odcinki frontu wschodniego.
=============================================

  • Added: 17 Mar 2016
  • Find A Grave Cemetery: #2607148