Actions
Begin New Search
Refine Last Search
Cemetery Lookup
Add Burial Records
Help with Find A Grave

Find all Fougerats in:
 • Cimitero Comunale Monumentale Campo Verano
 • Rome
 • Provincia di Roma
 • Lazio
 • Find A Grave

Top Contributors
Success Stories
Discussion Forums
Find A Grave Store

Log In
Sponsor This Memorial!
Bishop André - Jacques Fougerat
Learn about removing the ads from this memorial...
Birth: Feb. 23, 1902
Death: Oct. 30, 1983

Msgr. André-Jacques Fougerat, Former Bishop of Grenoble and Titular Bishop of the See of Alba, was born in Barbezieux, France on February 23, 1902, and was ordained to the Priesthood at the age of 25, on April 16, 1927.

Professor within the Ecole Saint-Paul d'Angoulême and Curate of the Parish of the Sacre-Coeur de Cognac, Fougerat was appointed as Vice - Rector of the Institut Catholique de Paris, in 1946. Pope Pius XII named him as Coadjutor Bishop of Grenoble on July 16, 1956. He received his Episcopal Consecration with the Titular See of Caesarea in Mauretania, on the following October 23, from Bishop Jean-Baptiste Mégnin, assisted by Archbishop Emile-Arsène Blanchet and Bishop Jean-Marie Vittoz.

Bishop Fougerat succeeded to the See of Grenoble on January 5, 1957. He later resigned his Office on September 19, 1969, and was named as Bishop of the Titular See of Alba. He moved to Rome, where he was appointed as Canon of the Reverend Chapter of Saint Peter's Patriarchal Vatican Basilica.

A renowned figure in the Educational Field, Fougerat had already distinguished himself whilst undergoing studies in Richemont and later at the Séminaire des Carmes. He served as a Professor at Richemont and taught Philosophy at Saint-Paul, and at the age of 30, was already the Superior of the latter Seminary. He founded the Notre Dame School and Cognac and also distinguished himself through his gallantry during the Second World War, whilst serving as Infantry Captain at the Eastern Front and at Somme.

In Rome, the Bishop served amongst others as Ecclesiastical Counselor within the Secretariat of State of the Vatican City, and later through several International Catholic Organizations. Almoner of the Knights of the Holy Sepulcher, Msgr. Fougerat died on October 30, 1983, inside his apartment within the Canonica of Saint Peter's in the Vatican City, aged 81. His remains where interred inside the Chapel of Canons at the Campo Verano Cemetery of Rome, on November 10, 1983. 
 
Burial:
Cimitero Comunale Monumentale Campo Verano
Rome
Provincia di Roma
Lazio, Italy
Plot: Chapel Of The Reverend Chapter Of Saint Peter's Patriarchal Vatican Basilica.
 
Created by: Eman Bonnici
Record added: Jul 10, 2008
Find A Grave Memorial# 28168749
Bishop André - Jacques Fougerat
Added by: Eman Bonnici
 
Bishop André - Jacques Fougerat
Added by: Eman Bonnici
 
Bishop André - Jacques Fougerat
Added by: Eman Bonnici
 
 
There are 2 more photos not showing...
Click here to view all images...
Photos may be scaled.
Click on image for full size.


- empty pages
 Added: Jul. 18, 2008
May You Now Rest In Eternal Peace, Dearest Monsignor !
- Eman Bonnici
 Added: Jul. 10, 2008
 
 
 Advertisement

Privacy Statement and Terms of Service