Actions
Begin New Search
Refine Last Search
Cemetery Lookup
Add Burial Records
Help with Find A Grave

Find all Giorgis in:
 • Colleggiata di Santa Maria Assunta a Valmontone
 • Valmontone
 • Provincia di Roma
 • Lazio
 • Find A Grave

Top Contributors
Success Stories
Discussion Forums
Find A Grave Store

Log In
Sponsor This Memorial!
Cardinal Oreste Giorgi
Learn about sponsoring this memorial...
Birth: May 19, 1856
Death: Dec. 30, 1924

Former Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary and Cardinal Priest of the Title of Santa Maria in Cosmedin, Cardinal Oreste Giorgi was born in Valmontone, Province of Rome, Italy, on May 19, 1856, and received his education at the Pontifical Roman Seminary.

Ordained to the Priesthood on December 21, 1878, at the Patriarchal Lateran Basilica of Rome, by Cardinal Raffaele Monaco La Valletta, Vicar of Rome, in the same ceremony was ordained Fr. Giacomo della Chiesa, future Cardinal and Pope Benedict XV.

Faculty member of the Roman College between 1879 and 1891, he adscribed among the advocates of the Sacred Congregations on March 24, 1889. Appointed Substitute of the Sacred Apostolic Penitentiary on December 30, 1891, and Auditor of the Sacred Congregation of Bishops and Religious on December 24, 1896, he was named Privy Chamberlain Supra Numerum on February 9, 1897, Canon of the Patriarchal Lateran Basilica in 1903, Domestic Prelate of His Holiness on October 8, 1903, Protonotary Apostolic Ad Instar Participantium on the following November 5, and Canon of the Patriarchal Lateran Basilica on July 27, 1904.

Appointed Undersecretary of the Sacred Congregation for Bishops and Religious on June 3, 1907, Regent of the Sacred Apostolic Penitentiary on February 9, 1908, and Auditor of the Sacred Roman Rota, that same month, he was named Secretary of the Sacred Congregation of the Council on December 7, 1911.

At 60 years of age, Monsignor Giorgi was created Cardinal Deacon in the Consistory of December 4, 1916, by Pope Benedict XV. He received the Deaconry of Santa Maria in Cosmedin three days later. He later opted for the Order of Cardinal Priests and his Deaconry was elevated Pro Illa Vice to Title on May 25, 1923.

Named Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary on March 12, 1918, Cardinal Giorgi was elected Archbishop of the Titular See of Ancira on April 26, 1924, receiving his Episcopal Consecration the next day at the Sistine Chapel inside the Vatican from Pope Pius XI, assisted by Archbishop Carlo Cremonesi and Bishop Agostino Zampini OSA., He resigned the Titular See after his consecration.

Assigned as Papal Legate for the consecration of two churches in the Holy Land on April 8, 1924, Cardinal Oreste died of pneumonia at his residence in the Palazzo Altemps of Rome on December 30, 1924, aged 68. Wake and Funeral Mass were held at the Church of Sant'Agostino, Rome, on Saturday, January 3, 1925. His body was transferred to Valmontone, where internment was held at the Collegiate Church of the Assumption next to the baptismal font. The Cardinal was among other the conservator of this Collegiate.

The state school "Istituto Comprensivo Cardinale Oreste Giorgi" of Valmontone is named after him. 
 
Burial:
Colleggiata di Santa Maria Assunta a Valmontone
Valmontone
Provincia di Roma
Lazio, Italy
Plot: Beside The Baptismal Font.
 
Created by: Eman Bonnici
Record added: Apr 02, 2012
Find A Grave Memorial# 87888026
Cardinal Oreste Giorgi
Added by: Eman Bonnici
 
 
Photos may be scaled.
Click on image for full size.

It Was You, O God, Who Made Your Servant Cardinal Giorgi, A Successor Of The Apostles By Raising Him To The Episcopal Order. May He Also Be Associated With Them Forever. We Ask This Through Our Lord, Jesus Christ, Your Son. Amen.
- Eman Bonnici
 Added: Apr. 2, 2012
 
 
 Advertisement

Privacy Statement and Terms of Service