Actions
Begin New Search
Refine Last Search
Cemetery Lookup
Add Burial Records
Help with Find A Grave

Find all Sieglaffs in:
 • United States Naval Academy Cemetery
 • Annapolis
 • Anne Arundel County
 • Maryland
 • Find A Grave

Top Contributors
Success Stories
Discussion Forums
Find A Grave Store

Log In
Adm William Bernard "Barney" Sieglaff
Birth: Jul. 6, 1908
Albert Lea
Freeborn County
Minnesota, USA
Death: Aug. 6, 1995

US Navy Rear Admiral. Sieglaff graduated from the United States Navy Academy in 1931. His first sea duty was on the U.S.S. Oklahoma, followed by attending Submarine School in London, Connecticut. After graduation he was assigned to the Submarine U.S.S. S-37. His next assignment was at Mare Island, California for fitting out of the U.S.S. Pompano, and served on that ship from the date of commissioning in June of 1937 until May of 1938. He returned to Annapolis for additional training in Engineering and received his Master in Science degree in June of 1941. He then became Engineering Officer of Submarine Division 62 and was serving at Pearl Harbor when attacked by the Japanese in December, 1941. He continued duty with Division 62 in the Australian area when he assumed command of the U.S.S. Tautog on November 28, 1942 and had that command until April 8, 1944. He next commanded the Submarine U.S.S. Tench from October 6, 1944 until April 13, 1945. Near the end of the war he served on the staff of Commander Submarine Pacific Fleet as Special Projects Officer Force Engineer. In 1947 he returned to the United States and was assigned to the Navy Department where he served as Placement Officer in the bureau of Naval Personnel. In July 1949 he assumed command of Submarine Division 81 in the Atlantic and in August 1950 he was designated Commander Submarine Development Group 2, Atlantic. In June 1951 he reported as Officer in Charge of the Submarine School in Groton, Connecticut. In June 1952 he was designated Commander of the Submarine Base and Commander of the New London Group, Atlantic Reserve Fleet. He attended the National War College from August 1953 to June 1954 and next served as Chief of Staff and Aide to Commander Submarine Pacific Fleet. From September 1955 through October 1957 he commanded the Fleet Oiler U.S.S. Allagash and the Cruiser U.S.S. Albany. In 1957 he served in the Navy Department in the office of the Chief of Naval Operations. He was promoted to Rear Admiral on October 1, 1959 and then served as Commander in Chief, Allied Forces, Mediterranean, as Deputy Chief of Staff from September 1959 through December 1960, and from that date until December 1961 he was Commander Cruiser Division Two, Atlantic Fleet. In 1962 he was appointed as Director of Personnel on the Joint Chiefs of Staff and in 1964 he was assigned to his last command as Commandant, First Naval District, Boston, Massachusetts. He retired from active duty in June 1966. For his war service Sieglaff was awarded two Navy Crosses, three Silver Stars and two Legions of Merit. (bio by: Saratoga) 
 
Family links: 
 Spouse:
  Ruth Maynard Sieglaff (1916 - 2003)*
 
*Calculated relationship
 
Burial:
United States Naval Academy Cemetery
Annapolis
Anne Arundel County
Maryland, USA
 
Maintained by: Find A Grave
Originally Created by: Saratoga
Record added: Aug 06, 2011
Find A Grave Memorial# 74502032
Adm William Bernard Barney Sieglaff
Added by: G Shewan
 
Adm William Bernard Barney Sieglaff
Cemetery Photo
Added by: Beverly Davis Valcovic
 
Photos may be scaled.
Click on image for full size.


- Mellissa Lake Co. Illinois
 Added: Aug. 6, 2014

- Mellissa Lake Co. Illinois
 Added: Jul. 6, 2013
God bless you today and always. Rest in Peace.
- Thelma
 Added: Jul. 6, 2013
There are 6 more notes not showing...
Click here to view all notes...
Do you have a photo to add? Click here
How famous was this person?
Current ranking for this person: Not enough votes to post (9 of 10)
 

Privacy Statement and Terms of Service