Actions
Begin New Search
Refine Last Search
Cemetery Lookup
Add Burial Records
Help with Find A Grave

Find all Hayneses in:
 • Arlington National Cemetery
 • Arlington
 • Arlington County
 • Virginia
 • Find A Grave

Top Contributors
Success Stories
Discussion Forums
Find A Grave Store

Log In
Sponsor This Memorial!
Gen Fred E Haynes, Jr
Learn about removing the ads from this memorial...
Birth: Jan. 5, 1921
Dallas
Dallas County
Texas, USA
Death: Mar. 25, 2010
Manhattan
New York County (Manhattan)
New York, USA

Major General Fred E. Haynes, was the former Deputy Chief of Staff for Research, Development, and Studies, Headquarters Marine Corps, Washington, DC, retired 31 Dec 1976.

General Haynes was born 5 Jan 1921, in Dallas, TX. He graduated from Plano (Texas) High School in 1937, and received a B.S. degree in Biology from Southern Methodist University in Jun 1941. He also holds an M.A. degree in International Affairs from George Washington University (Jan 1963). He was commissioned a second lieutenant in the Marine Corps Reserve in June 1942.

After completing the Reserve Officers' Class, Marine Corps Schools, Quantico, VA, in Aug 1942, he accepted a regular commission and remained at Quantico, where he served as a platoon leader instructor until Feb 1944. He was promoted to first lieutenant in Feb 1943, and to captain in Mar 1944.

During World War II, General Haynes saw duty in the Pacific as S-3 and Assistant S-3, 28th Marines, the regiment that seized Mt. Suribachi, Iwo Jima, and raised the national colors there on 23 Feb 1945. For his service on Iwo Jima during Feb and Mar 1945, he was awarded the Bronze Star Medal with Combat "V". Later, he served in the occupation of Japan as S-3, 1st and 3d Battalions, 6th Marines.

Upon his return to the United States in Aug 1946, he reported to Headquarters Marine Corps to serve as Assistant G-2, Division of Plans and Policies, until Jun 1949. He was promoted to major in Jul 1949.

General Haynes next served a three-year tour of duty as Associate Professor of Naval Science at the University of Texas. After completing the Amphibious Warfare School, Marine Corps Schools, Quantico, in Jun 1953, he was ordered to Japan where he served as Combat Intelligence Officer, G-2 section, 3d Marine Division. From Mar until Sep 1954, he was the Executive Officer, 2d Battalion, 1st Marines, in Korea.

Following his return to the United States, he reported to Force Troops, Fleet Marine Force, Atlantic, to serve as S-3 and S-4, 2d Combat Battalion, serving in the latter capacity until Nov 1956. He was promoted to lieutenant colonel in Dee 1954. General Haynes attended the Foreign Service Institute in Washington, DC, during 1957 (Turkish studies). After completing the course in Dec, he served as Special Projects Officer, G-3 Division, Headquarters Marine Corps, from Dec 1957, until May 1958.

He next reported to Ankara, Turkey, where he served as Assistant Naval Attache for Air, at the American Embassy. During the early stages of the 1960 revolution, he was principal contact between the Embassy and the Turkish military.

Returning to the United States in 1961, he entered the Air War College, Maxwell Air Force Base, AL, graduating with honors in Jun of the following year. He then returned to Headquarters Marine Corps to serve as Head, Combat Intelligence Requirements and Readiness Branch, G-2 Division. While serving in this capacity, he was promoted to colonel in Jul 1963.

Moving to the Office of the Assistant Secretary of Defense (International Security Affairs), General Haynes served successively on the Policy Planning Staff; as Special Assistant to the Principal Deputy; and as Director, Near Eastern and South Asian Affairs. Upon completion of his duties in the Pentagon, he was awarded the Legion of Merit.

In Oct 1966, he was ordered to the Republic of Vietnam and served concurrently as Commanding Officer, 5th Marines and as Chief of Staff, Task Force X-Ray, 1st Marine Division and later as Assistant Chief of Staff, G-3, Headquarters, III Marine Amphibious Force. For his service there, he was awarded two gold stars in lieu of second and third Legion of Merit with Combat "V". In Dec 1967, upon his return to the United States, he reported to Headquarters Marine Corps and became Military Secretary to the Commandant of the Marine Corps. After his promotion to brigadier general, 1 Sep 1968, he was reassigned as Legislative Assistant to the Commandant of the Marine Corps, and earned a gold star in lieu of a Legion of Merit during this assignment. Prior to his detachment from Headquarters Marine Corps he was advanced to the rank of major general, 8 Sep, 1971 then reported to Camp Jejune, NC, for duty as Commanding General, 2d Marine Division. In Jan 1973, he was assigned as Senior Member, Military Armistice Commission, United Nations Command, Korea, remaining there until Aug 1973, when he assumed the duties of Commanding General, 3d Marine Division, on Okinawa. He returned to Camp Lejeune in Sep 1974, and served as Commanding General, Marine Corps Base, until Aug 1975, when he assumed duties as Deputy Chief of Staff for Research, Development, and Studies, Headquarters Marine Corps.

A complete list of his medals and decorations include the Legion of Merit with Combat "V" and gold stars in lieu of second through fourth awards, the Bronze Star Medal with Combat "V", the Combat Action Ribbon, the Presidential Unit Citation with one bronze star, the Navy Unit Citation, the American Campaign Medal, and the Asiatic-Pacific Campaign Medal with one bronze star, the World War II Victory Medal, the Navy Occupation Service Medal with Asia clasp, the National Defense Service Medal with one bronze star, the Korean Service Medal, the Vietnam Service Medal with two bronze stars, the Republic of Vietnam Army Distinguished Service Order, the Republic of Vietnam Cross of Gallantry with Palm, the Republic of Vietnam Cross of Gallantry Unit Citation, the United Nations Service Medal, the Republic of Vietnam Campaign Medal and the Korean Order of National Security Merit. 
 
Burial:
Arlington National Cemetery
Arlington
Arlington County
Virginia, USA
 
Created by: John Michael
Record added: Jul 19, 2010
Find A Grave Memorial# 55148896
Gen Fred E Haynes, Jr
Added by: John Michael
 
Gen Fred E Haynes, Jr
Added by: Anne Cady
 
Gen Fred E Haynes, Jr
Added by: Anne Cady
 
 
There is 1 more photo not showing...
Click here to view all images...
Photos may be scaled.
Click on image for full size.

May General Haynes rest in God's loving arms forever. I was lucky to have served under this fine Marine. His leadership was first class. May the good Lord be with his family & many friends as they will think of him often. "Semper Fidelis"
- Joe Bryan, Corporal of Marines
 Added: Jun. 30, 2011

- The Jeans
 Added: Aug. 30, 2010
 
 
 Advertisement

Privacy Statement and Terms of Service