Actions
Begin New Search
Refine Last Search
Cemetery Lookup
Add Burial Records
Help with Find A Grave

Find all Massimis in:
 • Chiesa di Santa Maria in Portico
 • Rome
 • Provincia di Roma
 • Lazio
 • Find A Grave

Top Contributors
Success Stories
Discussion Forums
Find A Grave Store

Log In
Sponsor This Memorial!
Cardinal Massimo Massimi
Learn about sponsoring this memorial...
Birth: Apr. 10, 1877
Death: Mar. 6, 1954

Cardinal Massimo Massimi was an Italian Prelate who served as Prefect of the Apostolic Signatura within the Roman Curia from 1946 until his death.

Born in Rome to Prospero Massimi, a lawyer, and his wife Luisa Guerra, he was baptized in the Church of Santa Maria in Portico. Massimo studied at the Pontifical Roman Seminary, from where he obtained his Doctorates in Theology and Canon Law alongside Monsignor Eugenio Pacelli, the future Pope Pius XII. He then attended the University of Rome, earning a Doctorate in Civil Law. Massimi was ordained to the Priesthood by Archbishop Giuseppe Ceppetelli on April 14, 1900, in the Lateran Basilica.

He pursued pastoral work in Rome until 1908, when he was named a Professor at the Institutions of Civil Law of the Pontifical Roman Athenaeum S. Apollinare on November 18, 1904. He entered the Roman Curia on October 20, 1908, as a Promoter of Justice in the Roman Rota and was raised to the rank of Privy Chamberlain of His Holiness on May 18, 1911. Monsignor Massimi was later named Auditor on November 29, 1915, Pro-Dean on February 19, 1924, and finally Dean on May 1, 1926, of the Sacred Roman Rota.

On September 21, 1932, Massimi was appointed the President of the Commission for the Redaction of a Project of Law on the Judicial and Procedural Regulations of the Tribunal of Vatican City. Pope Pius XI created him Cardinal Deacon with the title of Santa Maria in Portico in the Consistory of December 16, 1935, and named him President of the Pontifical Commission for the Codification of Oriental Canon Law on February 17, 1936. He served as a Cardinal Elector in the 1939 Papal Conclave that selected Pope Pius XII, who named him President of the Pontifical Commission for the Interpretation of the Code of Canon Law on March 14, 1939.

After ten years standing as a Cardinal Deacon, Massimi opted for the order of Cardinal Priests and his deaconry was elevated Pro Hac Vice to title in the Consistory of February 18, 1946. Pius XII made him Prefect of the Apostolic Signatura, and thus the highest Judicial Authority in the Church below the Pope himself, on May 29, 1946.

Massimi died at the age of 76, at 5.20 am., in Rome on March 6, 1954, having earlier received the Holy Viaticum at 3.00 am., Originally buried at the Campo di Verano Cemetery of Rome, his remains were later transferred to the Church of Santa Maria in Portico in Campitelli, the Church of his baptism as well as his Cardinalitial Titular Church, in October 1976. 
 
Burial:
Chiesa di Santa Maria in Portico
Rome
Provincia di Roma
Lazio, Italy
Plot: Originally Interred At The Campo Verano Cemetery, Cardinal Massimi's Remains Were Transferred To The Named Church In October 1976.
 
Created by: Eman Bonnici
Record added: Sep 25, 2007
Find A Grave Memorial# 21755882
Cardinal Massimo Massimi
Added by: Eman Bonnici
 
Cardinal Massimo Massimi
Added by: Eman Bonnici
 
Cardinal Massimo Massimi
Added by: Eman Bonnici
 
 
There are 2 more photos not showing...
Click here to view all images...
Photos may be scaled.
Click on image for full size.

It Was You, O God, Who Made Your Servant Cardinal Massimi, A Successor Of The Apostles By Raising Him To The Episcopal Order. May He Also Be Associated With Them Forever. We Ask This Through Our Lord, Jesus Christ, Your Son. Amen.
- Eman Bonnici
 Added: Jul. 21, 2011

- empty pages
 Added: Mar. 30, 2008

- maria
 Added: Jan. 14, 2008
There are 2 more notes not showing...
Click here to view all notes...
 
 
 Advertisement

Privacy Statement and Terms of Service